Ukrainian Russian English
Governments of Ukraine - Officials

 

 

 

DURDYNETS

Vasyl Vasylyovych

 

Durdynets Vasyl Vasylyovych was born on September 27, 1937 in the village of Romochevytsia of Mukachiv district, Zakarpattia region, into a peasants family. He graduated from the I. Franko Lviv State University (1960). After graduating from the University he worked in the Komsomol and Communist Party organs in Lviv, Moscow, and Kyiv (19581978).

In 1978 V. Durdynets was appointed a deputy, and in 1982  first deputy Minister of Internal Affairs of Ukraine. He held the post until February 1991.

In March 1990  April 1994 he was a peoples deputy of Ukraine. On January 29, 1992 he was elected first deputy head of the Supreme Council (Verkhovna Rada) of Ukraine.

In July 1995 he became a member of the Cabinet of Ministers of Ukraine as Vice-Prime Minister in State Security and Extraordinary Situations. On June 18, 1996 he was appointed first Vice-Prime Minister of Ukraine and on February 14, 1997  a head of Coordination Committee on the Struggle with Corruption and Organized Crime under the President of Ukraine.

He also served an acting Prime Minister of Ukraine by Presidents edict of July 2, 1997.

On July 30, 1997 he was dismmissed from the post of acting Prime Minister of Ukraine and appointed director of the National Investigation Bureau of Ukraine.

On March 22, 1997 he was appointed Minister of Extraordinary Situations and Population Protection from the Chornobyl Catastrophe After-Effects.

In 1997 Vasyl Durdynets is a general in the Internal Affains Service of Ukraine.

V. Durdynets has state awards.

 

 

print version